Nie do pary

Tytuł: Nie do pary
ISBN: 978-83-281-0544-7
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2015
Oprawa: miękka
Liczba stron: 351

Fragment powieści: Agata

Kilka słów o książce:

Akcja powieści jest bardzo złożona. Występuje w niej wiele wątków, każdy związany z innym, ważnym dla młodego chłopca obszarem życia. Bohaterem powieści jest Alek – maturzysta, jedynak. Życie rodzinne, domowe, towarzyskie, szkolne, społeczne i osobiste – na każdym z tych pól bohater potyka się o jakiś problem. Obserwujemy proces podejmowania przez niego strategicznych życiowych decyzji i konsekwencje jego samodzielnych wyborów.

Wątkiem pierwszoplanowym jest uwikłanie bohatera w głęboki konflikt wyborów w sprawach damsko-męskich. Małymi kroczkami dochodzi do wyjątkowo dyskomfortowych sytuacji życiowych. Trzy ważne dla bohatera dziewczyny uosabiają trzy odmienne potrzeby młodego chłopaka (życie seksualne, głęboka więź emocjonalna i fascynacja drugim człowiekiem). Na naszych oczach bohater popada w skomplikowane relacje damsko-męskie.

Drugim ważnym problemem powieści jest relacja głównego bohatera z matką. Wątek porządkowania relacji z matką pokazuje, jak w ostatecznym rozrachunku nienawiść jest niszcząca dla nienawidzącego.

Inne wątki to: smutna relacja z nauczycielką, żoną alkoholika, relacja z ojcem oraz bardzo ważna dla tego wieku męska przyjaźń.

Osobowość bohatera, a zwłaszcza dobry kontakt z własnymi emocjami, sprawia, że doskonale rozumiemy nawet te niepoprawne etycznie jego decyzje, a typowy dla tej grupy wiekowej nawyk kontestacji na pewno ułatwi czytelnikom identyfikowanie się z głównym bohaterem. Książka nie promuje żadnej konkretnej ideologii życiowej, poza szeroko pojętym życiem w zgodzie z wartościami etycznymi.