Michał Jakiśtam

Tytuł: Michał Jakiśtam
ISBN: 978-83-237-7990-2
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2013
Oprawa: miękka
Liczba stron: 292

Fragment powieści: W muzeum

Recenzja nadesłana przez Czytelniczkę

Kilka słów o książce:

Piętnastoletnia Edyta Januszewska przenosi się z Łomży do Warszawy, gdzie zamieszkuje u swoich kuzynów — Gwidoszów. Szczególne okoliczności sprawiły, że gimnazjalistka musi nagle zmienić miejsce zamieszkania, a tym samym dom i szkołę. Ojciec Edyty, Andrzej, to typ domowego tyrana, który wszystkie decyzje podejmuje samodzielnie, bez porozumienia z córką, a nawet z żoną.
W nowym środowisku Edyta nie potrafi się odnaleźć. Styl życia rodziny Gwidoszów dziwi ją i intryguje. Ciotka Joanna — zamiast sprzątać i zajmować się domem — uczęszcza na kurs Feng-Shui, ośmioletnia Marysia studiuje słownik języka polskiego, a trzyletnia Celinka używa swojego własnego języka, zrozumiałego tylko dla Marysi. Ostoją normalności w domu Gwidoszów wydaje się Edycie jedynie wujek Mariusz.
Jeszcze gorzej jest w gimnazjum, do którego uczęszcza Edyta. Klasa jej nie akceptuje. Dziewczyna jest wyzywana i obrażana. Prym w klasie wiedzie Olga — osoba zaborcza i apodyktyczna.
W prezencie od znajomej Gwidoszów Edyta otrzymuje książkę. Jednym z głównych jej bohaterów jest Michał, który staje się dla Edyty ideałem mężczyzny, a ponieważ w treści powieści pojawia się tylko jego imię, wymyśla mu nazwisko Jakiśtam. Edyta wyjeżdża na Mazury, by odszukać miejsce akcji swojej ukochanej powieści, a także idzie na spotkanie z jej autorką, Wandą Rybacką.
Wokół Edyty pojawiają się chłopcy; Czarek — mieszkający w tym samym bloku, Alek — poznany w Muzeum Powstania Warszawskiego, Kamil — syn przyjaciółki cioci, a także Szymon — kolega z klasy, który mimo sprzeciwu Olgi usiłuje nawiązać z Edytą bliższy kontakt.
W końcu Edyta odkrywa mroczną tajemnicę swojej klasy. To odkrycie zmusza ją do przeciwstawienia się złu i podjęcia pierwszych dorosłych, trudnych decyzji.
Michał Jakiśtam to powieść o dojrzewaniu do samodzielności i o dokonywaniu właściwych wyborów.

 Wcześniejsze wydania:

ISBN: 978-83-237-3518-8
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2010
Oprawa: twarda
Liczba stron: 243

ISBN: 83-237-8855-3
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2006 (dwa wydania)
Oprawa: miękka