Lawenda w chodakach

Tytuł: Lawenda w chodakach
ISBN: 978-83-237-7887-5
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2012
Oprawa: miękka
Liczba stron: 280

Fragment powieści: Opowiedz mi o swoich narzeczonych

Wirtualna podróż śladami bohaterów powieści

Kilka słów o książce:

Lawenda… to powieść drogi. Dwie „chodzące” ze sobą pary postanawiają wyruszyć w podróż po kempingach w Europie (dokładna trasa, którą przebyli bohaterowie).
Cztery osoby, które poznajemy, pochodzą z zupełnie różnych domów i różni ich wiele bardzo ważnych w podróży spraw — stan majątkowy, poglądy na ludzi, świat, życie, siebie, sposób wyrażania opinii, stosunek do jedzenia, zwiedzania, miłości, lojalności. Podczas podróży powoli ujawniają się problemy bohaterów i między bohaterami. Atmosfera zagęszcza się jeszcze, gdy na kempingu w Monachium jedna z dziewcząt poznaje podróżującego samotnie Polaka, który udając, że ma zwichniętą nogę, przyłącza się do naszych bohaterów ku wielkiemu niezadowoleniu obydwu chłopców.
Jacek Lambertz jest typem nowoczesnego, współczesnego patrioty. Jego śmiałe zachowanie, oryginalny sposób na życie, i naruszanie układów między kochającymi się parami, zmusza całą czwórkę do zastanowienia się jak mocne, i czy prawdziwe, są więzy, które ich łączą.
Podczas podróży poznajemy również innych przypadkowo spotkanych na kempingach ludzi — między innymi siostry Grzegorzewskie, które z domu wyniosły niską samoocenę i nie potrafią poradzić sobie z chłopakiem, który stosuje wobec nich przemoc psychiczną.
Matka jednego z bohaterów jest pisarką. Poprosiła młodzież, aby przez całą drogę robili jej notatki z podróży. To, jak różne postrzeganie tych samych wydarzeń mają bohaterowie, jest pobocznym wątkiem powieści.

 Wcześniejsze wydania:

ISBN: 978-83-237-7804-2
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2009
Oprawa: twarda
Liczba stron: 232

ISBN: 83-237-2069-X
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2004, 2006, 2007
Oprawa: miękka