Krzywe 10

Tytuł: Krzywe 10
ISBN: 978-83-281-0382-5
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2014
Oprawa: miękka
Liczba stron: 264

Fragment powieści: Kajak

Recenzja w Wirtualnej Polsce

 

Kilka słów o książce:
(dostępne również krótkie streszczenie w języku angielskim: Crooked 10)

 

Grupa nastolatków wyjeżdża do domu na Mazurach. Jako opiekunów mają bezdzietne, zajęte sobą młode małżeństwo, więc każdy dzień organizują sobie sami. Wśród niech jest Hadrian — chłopak niezwykle przystojny, cieszący się ogromnym powodzeniem u płci przeciwnej, którego apodyktyczna matka kieruje jego tak zwaną karierą — Hadrian jest bowiem wziętym modelem. Nawet podczas wakacji musi na życzenie matki odbyć sesję fotograficzną. Dominika — młodsza siostra Magdy z powieści Wszystko, tylko nie mięta — jest pod wielkim wrażeniem uroku osobistego Hadriana, jego niespotykanej urody i popularności. Nie zauważa, że miłe gesty i prawdziwe uczucie otrzymuje z całkiem innej strony… Wątek źle ulokowanych uczuć Dominiki jest jednym z kluczowych w powieści.
Wśród przebywającej w Krzywem młodzieży jest także Alicja — pewna siebie mądra dziewczyna, która jednak wbrew swemu image ma niską samoocenę i rozpowiada o nieistniejącym chłopaku, fabrykując jego listy do siebie. Historia ta ma nieoczekiwany finał — Alicja zakocha się w mieszkańcu wsi Krzywe, który też nie jest z nikim szczery i również na zewnątrz prezentuje wykreowany przez samego siebie nieprawdziwy obraz własnej osoby.
Poza problemem młodych ludzi widzimy jeszcze galerię postaci dorosłych, sąsiadów mieszkających w Krzywem i ich, zupełnie nieznane młodzieży z Warszawy, problemy oraz rodziców bohaterów, którzy nie ułatwiają młodym ludziom startu życiowego, obciążając ich konsekwencjami swoich życiowych wyborów.
Książka porusza temat adopcji, kreowania własnego wizerunku, uległości wobec schematów. Rozgrywa się w pięknej okolicy w okresie letnich wakacji. Jest to jedna z najpogodniejszych powieści Ewy Nowak.

 

 Wcześniejsze wydania:

ISBN: 978-83-237-7995-7
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2009, 2011
Oprawa: twarda
Liczba stron: 222

ISBN: 83-237-2016-9
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2003, 2005, 2006
Oprawa: miękka