Koleżaneczki

Tytuł: Koleżaneczki
ISBN: 978-83-237-5345-2
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2011
Oprawa: miękka
Liczba stron: 166

 

Recenzja w Wirtualnej Polsce

Kilka słów o książce:

Głównymi bohaterami książki jest rodzeństwo. Dziewczynka, Iwa, mieszkająca w Warszawie na Białołęce ma w klasie dwie koleżanki, z którymi jest w przyjaźni. Jedna z nich to osoba o bardzo silnej osobowości, która nie tylko lubi rządzić ludźmi, ale umie to w świetny, czasem okrutny sposób wykorzystywać. Głównym problemem, z jakim musi się zmierzyć bohaterka, to przeciwstawienie się drugiemu człowiekowi o bardzo złym charakterze.
Iwa nagle otrzymuje dar niewidzialności, którego wbrew temu, o czym się marzy, nie wykorzystuje do jakichś wielkich rzeczy. Książka pokazuje jak dobrze jest mieć nierealne marzenia, jak można się nimi bawić w wyobraźni i jakie są meczące, gdy się czasem ziszczą.
Brat Iwy, Kamil, jest uczniem młodszych klas szkoły podstawowej, też ma kilku zaprzyjaźnionych kolegów. Chłopcy zajmują się rzeczami, których boją się wszyscy rodzice, na przykład penetrowaniem strych zrujnowanych piwnic.
Książka porusza bardzo ważne problemy kontaktów z rówieśnikami, których się pragnie bez względu na to, jak mogą być dla nas szkodliwi. Wątek fantasy rozluźnia nieco atmosferę.
Powieść ta szybko znalazła wielu odbiorców, bo w otwarty i mocny sposób pokazuje problem, z którym zmagają się dzieci w młodszym wieku szkolnym, a zazwyczaj w literaturze złagodzony.

 Wcześniejsze wydania:

Tytuł: Koleżaneczki
ISBN: 83-237-2199-8
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2006
Oprawa: miękka
Liczba stron: 134