Kiedyś na pewno

Tytuł: Kiedyś na pewno
ISBN: 978-83-237-7691-8
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2013
Oprawa: miękka
Liczba stron: 309

Tytuł: Kiedyś na pewno

ISBN: 978-83-237-7691-8
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2013
Oprawa: miękka
Liczba stron: 309

 

Fragment powieści: Wizyta Sławka

Kilka słów o książce:

Kiedyś na pewno to powieść bez jednoznacznego wątku pierwszoplanowego. Pierwszoplanowe bohaterki to natomiast Dorota i Kamila — szczęściary, którym udało się znaleźć siebie, zaprzyjaźnić i nie zmarnować tej znajomości. Chociaż rodziny bohaterek są skrajnie różne, w żadnej z nich dla dzieci nie ma miejsca. Autorka po mistrzowsku pokazuje, jak relacje rodzinne przekładają się na poglądy, osobowość, samoocenę i zachowanie bohaterów. Już te dwa wątki wystarczyłyby, żeby powieść zyskała miano skomplikowanej, a to zaledwie odskocznia dla misternej fabuły i skomplikowanej rzeczywistości.
Obie przyjaciółki poznajemy w momencie, gdy już od dawna się przyjaźnią i umieją troszczyć się bardziej o dobro tej drugiej niż o swoje własne, bo też niejedno razem przeszły. Autorka pozostawia swoim bohaterkom wiele swobody, a czytelnikowi pole dla jego własnej wyobraźni, zwłaszcza dla oceny postępowania bohaterów.
Kamila Jutrzenko to gwiazda tańca towarzyskiego. Dziewczyna spełniona — interesująca, pracowita, silna. Jest konglomeratem wielu pozytywnych i powszechnie pożądanych cech. Nie dziwi więc nas, że ma chłopaka. Chodzą ze sobą jakiś czas i tu pojawia się pierwsze poważne pytanie: dlaczego psujemy własne życie? Dlaczego nawet mądrzy, rozsądni ludzie robią głupie, niewłaściwe, a nawet złe rzeczy?
Dorota Janowska pozornie nie pasuje do Kamili. Jest niepewna siebie, słaba psychicznie, na pewno nie uważa się za ładną i atrakcyjną, żyje w cieniu nie tylko zjawiskowej przyjaciółki, ale też innych ludzi. Nawet boi się marzyć o uczuciu. Kiedy do ich szkoły przychodzi praktykant, zaczyna okazywać Dorocie szczególną atencję. Zakochał się? Aż tak go zauroczyła sporo młodsza uczennica? Oszalał dla niej? To się przecież zdarza. Jednak powód zainteresowania Dorotą będzie dla niej samej traumą. Żadna dziewczyna nie chciałaby być obiektem takiego zainteresowania.
Wyrafinowany czytelnik z pewnością doceni plejadę postaci drugoplanowych. Waligóra to typ uwodziciela, o którym każda dziewczyna wie, że powinna się od niego trzymać z daleka, lecz któremu prawie żadna nie potrafi się oprzeć. Czy Waligóra to uosobienie zła, czy jedynie furtka do popełnienia błędu? Każda młoda czytelniczka będzie miała znakomitą okazję, by niemal warsztatowo poznać arsenał metod, jakimi posługuje się ten uwodziciel.
Jeszcze ciekawszą osobowością jest Sławek — taneczny partner Kamili, dziwak, neurotyk, melancholik. Czy to schizofrenik z całą gamą natręctw, czy tylko prawdziwie opisany osobliwy typ człowieka?
Kiedyś na pewno to dyskretna lekcja wiedzy psychologicznej o człowieku, przeplatająca się ze skomplikowaną, niebanalną fabułą. Nie ma tu ani jednej papierowej postaci i ani jednego oczywistego wątku. Wszyscy bohaterowie są wielowymiarowi, wyraziści i bardzo ludzcy.

 Wcześniejsze wydania:

ISBN: 978-83-237-3526-7
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2010
Oprawa: twarda
Liczba stron: 255

ISBN: 978-83-237-8471-5
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2007
Oprawa: miękka