Drugi

Tytuł: Drugi
ISBN: 978-83-237-7982-7
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2013
Oprawa: miękka
Liczba stron: 292

Fragment powieści: Telefon zaufania

Recenzja Pauliny Żmudy (zamieszczona na blogu papierowyazyl.blogspot.com)
Recenzja w Wirtualnej Polsce

Kilka słów o książce:

Na nowo wybudowanym osiedlu Dąbrówka Wiślana w Warszawie mieszkają w sąsiednich blokach dwie rodziny. Mimo bliskości geograficznej i pokrewieństwa, niemal brak w nich cech wspólnych. A jednak Arek i Hadrian (cioteczni bracia) lubią się, są dla siebie oparciem i prawdziwie po męsku umieją się przyjaźnić.
Obaj chłopcy — główni bohaterowie powieści — uczęszczają do liceów. Każdy z nich ma w szkole inne problemy: Arek stara się być jak najbliżej wrażliwej i zmagającej się z depresją Igi Górki — sparaliżowanej strachem przed Całkiem, nauczycielem matematyki i postrachem szkoły. Hadrian z kolei wpadł w oko młodej geograficzce, ale to jej zainteresowanie przysparza mu jedynie kłopotów. Na dodatek ich wspólnych dziadek, człowiek o wyjątkowo wątłym morale, jest posłem na sejm. Jednak zamiast dawać wnukom przykład wzorową działalnością prospołeczną, koncentruje się na misternie zbudowanym przez fachowców kłamliwym wizerunku własnej osoby.
Starszy brat Arka, Emil — zdolny i pracowity student matematyki, jest zaręczony. Przygotowaniom do ślubu brak jednak radości, zaangażowania i romantyzmu. Dlaczego? Sprawa szybko się wyjaśnia.
Arek boryka się z problemem pierwszej, nieodwzajemnionej miłości. Mimo braku perspektyw i jakiejkolwiek nadziei — nie rezygnuje. Brnie w uczucie bez szans.
Rozchwytywany przez dziewczęta Hadrian (przystojny i znany z licznych reklam) wpada w spisek, jaki zastawiają na niego dwie wierne przyjaciółki.
Bardzo ciekawą postacią, znaną doskonale z powieści Krzywe 10, jest Alicja Kłoda, przyjaciółka Hadriana, która ćwiczy na nim swoje szalone pomysły wyprowadzania w pole jego zaborczej matki. Przeciwwagą dla postaci Ilony jest Adam — ojciec samotnie wychowujący Arka i Emila. Jego postawa przypomina nam jak łatwo być porządnym, zdrowym moralnie człowiekiem.
Również zwierzęta: Kida, Fifka, pies ze schroniska i Jota vel Paszczka — mają swoje historie.
Drugi daje dziewczętom okazję do dyskretnego zajrzenia w intymny chłopięcy świat, chłopcom natomiast — możliwość zmierzenia się z plejadą jasno zarysowanych najróżniejszych męskich postaci w każdym dosłownie wieku.

 Wcześniejsze wydania:

ISBN: 978-83-237-3510-6
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2010
Oprawa: twarda
Liczba stron: 245

ISBN: 83-237-9999-7
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2005, 2007
Oprawa: miękka