Bransoletka

Tytuł: Bransoletka
ISBN: 978-83-08-05184-9
Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2013
Oprawa: miękka
Liczba stron: 292

Fragment powieści: To widać na kilometr!

Recenzja Pauliny Żmudy (zamieszczona na blogu papierowyazyl.blogspot.com)
Wywiad Anny Grzyb z Ewą Nowak z okazji wydania powieści Bransoletka
Wirtualne spotkanie z Autorką – Ewa Nowak opowiada o swojej powieści pt. Bransoletka

Kilka słów o książce:

Weronika jest uczennicą trzeciej klasy gimnazjum. Jej rodzice to wykształceni ludzie na poziomie, tacy, którym uniżenie kłaniają się sąsiedzi. A jednak życie Weroniki to codzienna walka o akceptację i niezależność, o siebie. Dziewczyna musi znosić uszczypliwe docinki ojca i brata oraz obojętność matki, która woli zdystansować się i odciąć od rodzinnych problemów. W szkole wcale nie jest łatwiej. Koleżanki bywają okrutne… Na horyzoncie pojawia się jednak promyk nadziei. Podczas wycieczki z inną klasą Weronika poznaje chłopaka. Kiedy Łukasz namawia ją na wyjazd na zimowy obóz teatralny, dziewczyna jest w siódmym niebie. Okazuje się jednak, że los zamiast zesłać uśmiech, postanowił zrobić jej niemiłego psikusa…
Weronika ma w sobie wielką potrzebę zakochania się i zaczyna zdawać sobie z tego sprawę. Na zimowisku obok kadry pedagogicznej jest Piguła – pielęgniarka, która przyjechała z synem. Jest to człowiek dziwny i mrukowaty. Nie nawiązuje kontaktu z rówieśnikami, jego reakcje i zachowania są nieadekwatne do sytuacji. Karol najwyraźniej posiada jakąś tajemnicę… Werka – nieśmiała, wycofująca się, wręcz bojąca się życia dziewczyna – sama musi o niego walczyć. Dzięki wpływowi pani Salomei robi to bez trudu.
Weronika wraca z zimowiska w równie złym stanie ducha, w jakim na nie jechała. Jest już jednak zupełnie inna. Pobyt na warsztatach przewartościował bowiem jej myślenie. Dziewczyna zmienia się, a przede wszystkim robi generalne porządki w swoim życiu.
Powieść napisana w narracji pierwszoosobowej, podzielona na krótkie, pełne dialogów rozdziały. Jej atutem jest możliwość śledzenia wszystkich myśli bohaterki, obserwacja rozdźwięku między tym, co myśli i co chciałaby zrobić, a tym, co ostatecznie robi. Mamy możliwość zobaczenia, jak nierealistyczne są wyobrażenie bohaterki na swój własny temat i jak jest ona niekonsekwentna w postrzeganiu własnej osoby.